Recykling, upcykling, modyfikacje i utylizacja osobistych przedmiotów
Recykling, upcykling, modyfikacje i utylizacja osobistych przedmiotów

Modyfikacja, upcykling, recykling i utylizacja 

Poniższa grafika pojawiała się u mnie już wiele razy. Ale proszę spójrz na nią raz jeszcze. Dziś chciałabym omówić etap zaczynający się po naprawie, czyli modyfikacje, recykling i utylizacja. 

Schemat idei one for life

Co zrobić z nieużywanym przedmiotem?

Czasem tak jest, że posiadamy przedmioty, których nie da się naprawić. Innym razem zwyczajnie przestają się one nam podobać albo już ich nie potrzebujemy. Może Ty również masz takie rzeczy w swoim domu. Ja mam z nimi ciągle "problem". Przekładam je co rusz z prawa na lewo aż w końcu trafiają do jakiegoś kartonu czy piwnicy. Najgorzej jest, jak mam do nich sentyment. Jednak od niedawna, oczywiście jeśli się da, staram się jakoś odzyskać część materiału i przerobić to w coś bardziej użytecznego.

Reuse - ponowne używanie, przetwarzanie i odzyskiwanie

Takie działanie podchodzi pod jedną z zasad Zero Waste – reuse. Jest to chyba moja ulubiona zasada, gdyż można ją rozumieć na bardzo wiele sposobów. Może to być zachęta do ponownego użycia przedmiotów z drugiej ręki. Jak również dokonywanie przez kolejnych użytkowników, różnorakich modyfikacji pod swoje potrzeby. Ale to nie wszystko! To przecież mogą być też modyfikacje pod Twoje nowe potrzeby lub potrzeby zmieniającego się świata! Hipotetycznie, po co nam będzie np. torba na laptopa w momencie, kiedy na świecie nie będzie laptopów… Termin reuse można również zrozumieć jako „przetwarzaj”, na zasadzie upcyklingu, czyli nieużywany lub zepsuty wyrób w nowy. 

Recykling a upcykling

W procesie recyklingu, aby odzyskać surowiec, najpierw musi nastąpić tak zwana faza downcyklingu. Polega ona na rozłożeniu materiału na części pierwsze, np. papier na włókna celulozowe. Obniża to tym samym wartość materiału bazowego. Ponadto, niektóre materiały mogą być poddawane recyklingowi tylko określoną ilość razy. Zapomina się też, że sam proces recyklingu jest również procesem industrialnym, wymaga nakładu energii oraz wytwarza dwutlenek węgla. Podczas gdy upcycling polega na maksymalnym wykorzystaniu odpadów, gdyż traktowane są tu jak surowiec. W żadnym wypadku nie uważam, że recykling jest zły. Jednak, moim zdaniem, w niektórych przypadkach upcycling powinien być stosowany częściej niż recykling.

Upcykling to nie tandeta

Jakiś czas temu, upcycling przeżywał największy boom. Za sprawą popularnych filmików DIY, w których pokazywane są sposoby przykładowo na szycie torb ze starych banerów czy robienie stolików z palet. Kojarzony on jest często z tandetnymi cudeńkami zrobionymi z butelek PET. Właśnie dlatego postanowiłam na poniższych zdjęciach pokazać Ci, że nie jest to reguła. 

Kolejne etapy modyfikacji (przykładowe)

Modyfikacja może przedłużyć życie

Jednak jak to wszystko ma się do Saileath? Już na starcie zakładam, że ten wyrób może być kiedyś modyfikowany lub przetwarzany za pomocą upcyklingu. Dlatego projektuję je tak aby w danym wyrobie było możliwie jak najmniej przeszyć. Staram się też nie umieszczać np. zapięć na środku danej płaszczyzny żeby nie tworzyć niepotrzebny dziur. 

Utylizacja kiedyś nadejdzie

Niestety, w końcu następuje ten czas, kiedy dany produkt musi zostać zutylizowany. Jednak zanim to nastąpi można go poddać właśnie procesowi recyklingu. W obiegu zamkniętym, część materiałów odzyskanych z produktów, może zostać ponownie wchłonięta do gospodarki w ramach pozyskiwania surowców wtórnych. Cała reszta, trafia na wysypisko jako odpady resztkowe. 

Jeśli chodzi o ten ostatni punkt to mam takie marzenie, które mogłoby pięknie dopełnić ideę Saileath. Może kiedyś nadejdzie taki moment, że się ziści a wtedy je zdradzę…

Podziel się projektem

Na zakończenie, jeśli masz na swoim koncie jakieś upcyklingowe projekty, nie muszą być przez Ciebie wykonane, mógł Ci ktoś pomagać lub wykonać na Twoje zlecenie. To prześlij mi je proszę w wiadomości prywatnej na Facebooku lub Instagramie. Możesz też wstawić pod swoim zdjęciem hashtag 

#jednonalata

Będę je chętnie udostępniać na story lub relacjach Saileath (akcja nie ma terminu ważności).

 

 

_____________

Źródła:

  • Ł. Smolarek, Upcykling w kierunku kreatywnego CSR, „Energia i recykling Gospodarka obiegu zamkniętego” 2018, nr 2, s. 56-57.
Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.