Chmura tagów
Jak założenia wpływają na wygląd wyrobów?
Jak założenia wpływają na wygląd wyrobów?

Czym różnią się wyroby Saileath od innych?

Po pierwsze tym, że na etapie projektowania myślę o wszystkich etapach życia wyrobu. Teraz może sobie myślisz „no okej jak każdy projektant”. Nie do końca! W trakcie 6 lat studiów na wzornictwie, temat odpowiedzialnego projektowania pojawił się dopiero gdy sama przy okazji pracy magisterskiej się tym zajęłam. 

Projekt uwzględnia wszystkie dalsze etapy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wcześniej uczyłam się jak projektować, aby spełniać potrzeby użytkowników. Niekiedy byliśmy wręcz namawiani do wyciągania jakiś problemów by następnie je rozwiązać. Jednak o ile w wielu kwestiach jest to świetne, tak w niektórych uważam, że jest to po prostu zbyteczne.

System oparty na sprzedaży

Oczywiście nie zawsze jest tak, że projektant i zleceniodawca są jedną osobą (jak ja :D). W dużej mierze od tych drugich zależeć będzie być albo nie być tego pierwszego. Więc nie róbmy z tych projektantów czarnych owiec.

Jednak clou problemu polega na tym, że obecny system dysponowania dóbr oparty jest na sprzedawaniu. Sprzedajemy, żeby zarabiać i produkujemy co raz więcej i więcej rzeczy, które będą kupowane i muszą być wymieniane by znów można było coś kupić, żeby zarobić więcej.

Problemy kupujących

Potem byłam wielokrotnie świadkiem takich potyczek:

 

Pamiętam, że w którymś momencie coś we mnie pękło i powiedziałam sobie, że ja nie chcę być tego częścią.

Odpowiedzialne projektowanie - początki

Kiedy zaczynałam pracę nad moją magisterką byłam niczym wyzwoliciel wszystkich uciemiężonych. Jednak panowie z mojej ukochanej pracowni dyplomowej ciut ściągnęli mnie na ziemię „Pani Karolino, ale tak to Pani świata nie zmieni”.

Tak więc, mój początek na drodze do odpowiedzialnego projektowania rozpoczął się od spisania sobie założeń, według których chciałam dalej projektować. Kiedy szłam z nimi na konsultacje do mojego promotora czułam się jak Luter, który przybił swoje tezy na drzwiach od kościoła.

Zaprojektowany wyrób powinien spełniać następujące elementy:

 • Należy wydłużać życie produktu;
 • Uwzględniać modułowość/możliwość demontażu poszczególnych części w celu naprawy, wymiany lub ponownego wykorzystania;
 • być łatwo naprawialny, za pomocą serwisu lub własnoręcznie przez osobę użytkującą;
 • móc zostać wielokrotnie używany, również poprzez modyfikacje, upcykling oraz recykling;
 • być wykonany z trwałych materiałów;
 • powszechnie udostępniać dokumentację serwisową produktów lub dać możliwość naprawy we własnym zakresie;
 • należy uwzględniać produkowanie części zamiennych;
 • należy minimalizować ilość różnych modeli;
 • być uniwersalny i ponadczasowy tak by przeciwdziałać moralnemu starzeniu.

Klasyka, uniwersalność i łatwa naprawa

Najważniejsze pytanie to jakie odzwierciedlenie w finalnej formie mają te założenia?

Jaki wpływ na formę mają założenia Saileath?

 

 • Klasyka ponad wszystko (w tym czas), obłe kształty kojarzone są bardziej z czymś ponadczasowym*.
 • Brak wszytej podszewki i uwidocznione szwy umożliwiają szybszą a co za tym idzie tańszą naprawę. Przypominam też, że do każdego wyrobu dołączam zestaw naprawczy, dzięki którem drobne naprawy można wykonać we własnym zakresie.
 • Klasyczna forma i uniwersalny charakter wyrobów dają duże pole do popisu. Folbag świetnie pasuje do różnych stylizacji: biznesowych jak i casualowych. Służy jako etui na laptopa, dokumenty lub jako nietypowa kopertówka.
 • Uniwersalność może iść w parze z personalizacją. Do każdego etui dołączam pasek w innym kolorze. Dlatego też w zależności od dnia można go sobie wymienić.
 • Korpus i klapa szyte są z jednego kawałka. W etui brak jest niepotrzebnych przeszyć. To daje dużo powierzchni, czyli dużo materiału do ponownego użycia.
 • Prosta forma może stać się polem do dalszych modyfikacji. Napisz do mnie a wspólnie wymyślimy, jak przywrócić etui "do życia".

Konsumpcja długotrwałego użytku

Podsumowując wyroby Saileath projektowane są w taki sposób, aby starczały nam jak najdłużej i to niekoniecznie w tej pierwotnej formie. Na koniec mój ulubiony cytat mojego autorstwa :)

 

Jestem zdania, że konsumpcja długotrwałego użytku, produktów dobrej jakości, może znacząco zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, tym samym zwiększając poszanowanie dla pozyskanych już surowców.

 

Kupując co popadnie marnujemy: nasz czas na pracę by zarobić na nie pieniądze; na martwienie się o to, że kupiliśmy coś co się psuje, nie pasuje itd.; surowce, które zostały do tego użyte. 

 

_________

* Na poniższym zdjęciu znajdują się odpowiedzi osób, które wzięły udział w moim badaniu przy okazji pracy magisterskiej. To pytanie dotyczyło postrzegania plecaka z obłym/ostrym wykończeniem. Pytałam się o to dlatego, że zasugerowano mi, że kobiety wybierają plecaki z wykończeniem obłym a mężczyźni z ostrym. Jak się okazało nic bardziej mylnego. 

Jak postrzegany jest plecak o obłym wykończeniu

 

Niezależnie od płci, plecaki zostały podzielone bardziej nie na damskie i męskie a na klasyczne i nowoczesne. Tu jeszcze dla porównania odpowiedzi z plecakiem o ostrym wykończeniu:

 

Jak postrzegany jest plecak o ostrym wykończeniu


W badaniu wzięło udział 395 osób. 

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.