Jak możemy przedłużyć życie naszych przedmiotów?
Jak możemy przedłużyć życie naszych przedmiotów?

Postarzanie produktu vs długotrwała konsumpcja

We wcześniejszych postach pisałam, że konsumpcja długotrwałego użytku produktów dobrej jakości, może znacząco zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, tym samym zwiększając poszanowanie dla pozyskanych już surowców. No dobrze to jak możemy przedłużyć tą żywotność? 

Jedną z trzech przyczyn powodujących starzenie produktów jest utrudnianie naprawy. Skomplikowana budowa często uniemożliwia dokonywanie naprawy, przez co jest ona trudna a czasem wręcz nieopłacalna.

Gospodarka obiegu zamkniętego a projektowanie

Zależy mi na tym aby wyroby Saileath mogłyby być możliwie jak najdłużej używane. Dlatego w swoich działaniach kieruję się zaleceniami dla marek, opisanymi przez Bureau of European Design Associations, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych i Polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym Opis sytuacji i rekomendacje. 

Część z nich omawiałam już przy okazji poprzednich wpisów, dlatego tym razem przytoczę tylko te, które będą dotyczyć dzisiejszego postu. Podczas projektowania należy:

  • przeciwdziałać procederowi celowego skracania życia produktu;
  • uwzględniać modułowość/możliwość demontażu poszczególnych części w celu naprawy, wymiany lub ponownego wykorzystania.

Ponadto należy projektować w taki sposób, aby produkt:

  • był naprawialny, za pomocą serwisu lub własnoręcznie przez osobę użytkującą; 
  • mógł zostać wielokrotnie używany;

Warto również zachęcać producentów do:

  • produkowania części zamiennych dla nowych produktów; 
  • minimalizowania ilości różnych modeli; 
  • powszechnego udostępniania dokumentacji serwisowej produktów.

 

Kto może naprawić i zrobić renowację?

Jak już wspominałam, koncepcja marki Saileath jest rozwinięciem mojej pracy magisterskiej. Wtedy też spotkałam się z taką opinią, że po zakupie, najczęściej zostajemy sami ze wszystkimi problemami dotyczącymi przedłużania życia wyrobu. Ponieważ czasem zdarzy się tak, że to z naszej winy produkt jest uszkodzony. Przez co nie możemy go przez to oddać na gwarancję. 

W trakcie pracy nad magisterką przeprowadziłam badania*. Co ciekawe, 68% respondentów wskazało, że stara się naprawiać oraz konserwować posiadane przedmioty.


Jednak problem leży w samej naprawie, gdyż nie do końca wiedzą, kto mógłby się podjąć tego zadania i gdzie go szukać. W tym samym badaniu 
ponad ¾ jego uczestników, przyznało, że przywiązują się do używanych rzeczy.

Łatwa naprawa i konserwacja

Właśnie dlatego tworząc markę Saileath chciałabym dbać o tą niesamowitą relację między kupującym a jego wyrobemW trakcie projektowania myślę o wszystkich miejscach, które mogą być podatne na uszkodzenia. Staram się ich unikać o ile jest to możliwe. Jeśli nie, to zostawiam łatwy dostęp do tych newralgicznych miejsc tak by renowacja czy ewentualna naprawa nie sprawiała większych trudności.

Konserwacja, renowacja, naprawa

Wiem też, że jest wiele osób, które starają się konserwować produkty we własnym zakresie. Jednak czasem brakuje im odpowiedniej wiedzy lub narzędzie. Dlatego w ramach Saileath chciałabym nie tylko oferować nowe wyroby, ale również ich konserwację, renowację czy naprawę

 

Jeśli interesują Cię usługi Saileath zajrzyj do zakładki USŁUGI_____________

*W badaniu wzięło udział 395 uczestników reprezentujących przekrój całego społeczeństwa polskiego.

Bachorz M., Polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym Opis sytuacji i rekomendacje, http://www.portalsamorzadowy.pl/pliki-download/97853.html.

Muradin M. , Rola środowiskowej oceny cyklu życia w GOZ, „Energia i recykling Gospodarka obiegu zamkniętego” 2018, nr 7-8, s. 27.

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.