Saileath a założenia gospodarki cyrkularnej
Saileath a założenia gospodarki cyrkularnej

Wyroby uniwersalne, klasyczne i proste w naprawie

W ostatnich tygodniach tu na blogu jak i na Facebooku pojawiło się kilka postów dotyczących idei marki Saileath. W pierwszym o uniwersalności wspominałam o tym, że nie wszystko co mamy musi być dopasowane pod nasze potrzeby. Ich zmienność sprawia, że często pozbywamy się przedwcześnie naszych przedmiotów. Podczas gdy te uniwersalne o klasycznym wyglądzie mają większą szansę na dłuższe użytkowanie. 

Jednak, aby tego dokonać, wyroby muszą być też trwałe, proste w naprawie i konserwacji - o tym wspominałam w swoim drugim wpisie. Niestety zawsze nadejdzie takie moment, kiedy dany przedmiot przestaje nam być potrzebny albo jest już wręcz w agonalnym stanie nie do naprawienia. Dlatego w ostatnim wpisie prezentowałam różne możliwości modyfikacji.

Przygotowania do renowacji ponad 25-letniego plecaka

Ponadczasowy fason

Projektowane przeze mnie wyroby Saileath już niedługo będą w sklepie. Po zakupie zacznie się na dobre ich droga - mam ogromną nadzieję, że będzie jak najdłuższa. Dlatego projektując poszczególne wyroby muszę być przekonana, że ich fason będzie ponadczasowy. Natomiast konstrukcja nie będzie nadto skomplikowana w naprawie, ale wciąż będzie zapewniała trwałość.

Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego?

To o czym piszę w dużej mierze wchodzi w zakres gospodarki obiegu zamkniętego. Według definicji jest to model gospodarki, w której na wstępnym etapie założeń oraz projektowania, zakładany jest obieg materiałów. To znaczy, że model ten ma sprawiać, iż do produkcji wykorzystuje się coraz mniej zasobów ziemi, produkuje o wiele mniej odpadów a poszczególne przedmioty dużo dłużej są w obiegu. Faktycznie jest to spójne z założeniami Saileath.

Wady gospodarki obiegu zamkniętego i Paradoks Jevonsa

Jednak po bliższym zapoznaniu się z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego oraz to w jaki sposób ma być ona wprowadzana na szeroką skalę. Doszłam do wniosku, że choć jest to piękna idea to w rzeczywistości celem wprowadzenia GOZ, nie do końca jest wcale redukcja konsumpcji. System dysponowania dóbr, będzie dalej się rozwijał z tym, że na nowych zasadach. Ponadto istnieje także ryzyko wywołania efektu odbicia, zwanego również Paradoksem Jevonsa*.

Idźmy w jakość a nie ilość

Problem jest bardzo złożony i każde systemowe rozwiązanie niesie za sobą pewne konsekwencje. Dlatego sądzę, że w pierwszej kolejności trzeba zmniejszyć ilość produkowanych dóbr. Stawiając na ich jakość a nie ilość. Jeżeli stosowana będzie konsumpcja długotrwałego użytku, zmniejszy to ilość wytwarzanych odpadów. Mam nadzieję.

Dlatego nie do końca zgadzam się z ideą produkowania np. papierowych słomek nawet z recyklingu. Fakt, nie jest to plastik i nie będzie się długo rozkładał. Jednak wciąż potrzeba było energii, wody i innych zasobów do tego, aby wyprodukować słomkę, której czas użytkowania to maksymalnie kilka godzin.

Proszę mnie źle nie zrozumieć nie krytykuje w żadnym stopniu przedmiotów z recyklingu. Jak również wykonanych z materiałów z drugiej ręki np. kupowanych w second handach, skupowanych z jakiś fabryk itd. To jest cudowne, że wykorzystywane są te materiały do ostatniej kropli. Jednak chcę zauważyć, że takie przedmioty wchodzą tu w coś co mogę określić jako „drugą pętlę”.

Druga pętla życia wyrobu

 

Jednak z wyrobami Saileath jestem na samym starcie - można powiedzieć, że w „pierwszej pętli”. Staram się je tak projektować, wybieram taką technologię oraz materiały, żeby tych pętli było jak najwięcej. 

Pierwsza pętla wyrobu

Trwałe materiały

Dlatego też materiały, których będę używać muszą być na tyle wytrzymałe i "multifunkcjonalne" aby przetrwać wszystkie te etapy. Testowałam ich kilka a to jaki w końcu został wybrany, chciałabym omówić w kolejnym wpisie._____________

Paradoks Jevonsa

mówi o tym, że zwiększenie wydajniejszego wykorzystywania surowca jest proporcjonalne do wzrostu jego zużycia. Przykładowo, jeżeli zaistnieje możliwość wytwarzania telefonów,  których produkcja będzie miała mniejsze zapotrzebowanie na energię, firma będzie miała możliwość zwiększenia ich produkcji po niższej cenie. Tym samym zyski firmy będą wzrastać w konsekwencji wygeneruje to nowy popyt. 

Źródła:

  • R. Geyer, T. Zink, Circular Economy Rebound, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jiec.12545, [dostęp: 03.04.2019].
  • M. Narberhaus, J. von Mitschke-Collande,Circular economy isn't a magical fix for our environmental woes, https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/jul/14/circular-economy-not-magical-fix-enviro... style="font-size: 14px;">
  • K. Safarzyńska, Gospodarka cyrkularna cudów nie zdziała, https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/gospodarka-cyrkularna/.style="font-size: 14px;">H. Rogall, Ekonomia zrównoważonego rozwoju: Teoria i praktyka, Poznań: Zysk i s-ka, 2010, s. 166-167.

 

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.