Zwróć uwagę na... nici
Zwróć uwagę na... nici

Temat nici wydawałby się mało znaczący, jednak nie mogę mówić o prawdziwie zrównoważonym, odpowiedzialnie wytwarzanym i trwałym wyrobie, jeśli nie zwrócę uwagi na najdrobniejsze szczegóły.

 

Ropopochodne nici⁠


Obecnie w galanterii skórzane najczęściej stosuje się nic syntetyczne. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością na rozciąganie i ścieranie. Są odporne na działanie wielu substancji i mogą być też ogniotrwałe. Co więcej, nici syntetyczne są dużo tańsze i łatwiej dostępne niż ich lniane odpowiedniki.

Jednak mają też wady... a największą jest ich pochodzenie - jest to produkt ropopochodny (źródło nieodnawialne). ⁠

Choć nici syntetyczną są mocne, to nie na dłuższy czas. Pod wpływem promieni słonecznych zaczynają się mechacić i kruszyć. ⁠

Ponadto, koszt środowiskowy zarówno wyprodukowania, jak i utylizacji nici syntetycznych, jest bardzo wysoki. Są to procesy bardzo energochłonne, powodujące zanieczyszczenie powietrza i wody, poprzez emisję toksyn w postaci metali ciężkich[1]. Osoby pracujące przy produkcji nylonu bez odpowiedniego zabezpieczenia, narażone są na choroby płuc[2].

To właśnie te wady przekonały mnie do tego, by jednak zdecydować się na nici naturalne, a konkretniej lniane.

 

Pół roku zamiast kilku wieków


Czy wiesz, że mniejsze kawałki skóry garbowanej roślinnie, mogą rozłożyć się w zaledwie pół roku?⁠

Jeśli użyłabym do tego nici syntetycznych, to choć sam wyrób mógłby się rozpaść w ciągu kilkunastu lat, to nici w nim użyte rozkładałyby się jeszcze kilka wieków. Właśnie dlatego postawiłam na maksymalnie naturalne materiały.

 

Co po użyciu?


Może teraz powiesz - no dobrze, ale co z poddawaniem materiałów syntetycznych recyklingowi? Tak, masz rację - istnieją aż dwie metody przetwarzania poliestru i poliamidu - fizyczna i chemiczna - z tym że pamiętaj, że w przypadku nici recykling jest dość utrudniony ze względu na niewielki rozmiar.

 

Fizyczna metoda przetwarzania nici

Fizyczna metoda przetwarzanie powstaje za pomocą spalania, podczas którego nici są topione i przetwarzane do pierwotnego granulatu.

Powoduje to jednak utratę jakości, a produkty wykonane z takiego tworzywa nie mogą być ponownie poddawane dalszemu recyklingowi.

 

Chemiczna metoda przetwarzania nici

Chemiczna natomiast polega na depolimeryzacji poliamidu za pomocą amoniaku, dzięki czemu materiał nie traci na jakości[3]. Jednak ze względu na jego niższą topliwość, proces recyklingu musi być poprzedzony dokładnym oczyszczeniem surowca tak, aby usunąć wszystkie materiały nienadające się do recyklingu. Z tego powodu włókna syntetyczne pochodzące z recyklingu wciąż są droższe niż te nowe[4].

 

Nici lniane


Po rozpruciu wyrobu Saileath, pozostaje bardzo niewiele nici, których recykling byłby bardzo utrudniony. Właśnie dlatego w przypadku wyrobów Saileath najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z nici syntetycznych na korzyść tych naturalnych.

Ponadto produkcja lnu jest dużo bardziej zrównoważona - len jest rośliną, a więc sam surowiec jest odnawialny. Co więcej zarówno len, jak i konopie, są roślinami dużo mocniejszymi od bawełny. Przy ich uprawie zużywana jest mniejsza ilość pestycydów i nawozów. ⁠

Wyroby z nich - tkaniny i nici, są również wytrzymałe, odporne na tarcie i rozciąganie, choć w testach nici, lniane szybciej mogą się zerwać niż te syntetyczne. Jednak to, co przeważyło szalę na korzyść nici lnianych, to to, że są biodegradowalne.⁠

 

 

 

_______________

Źródła:

1. P. Grossman, L. A. Van Dusen, Why is recycled polyester considered a sustainable textile?, https://oecotexttiles.blog/2009/07/14/why-is-recycled-polyester-considered-a-sustainable-textile/, [dostęp: 22.04.2022].

2. W. Pilis, M. Zych, Wpływ poliestru na zdrowie człowieka, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Kultura Fizyczna 2013, t. XII, nr 2, s.165.

3. The Centre for Industry Education Collaboration, Nylon Alternative Hexanedioic Acid Routes, http://www.greener-industry.org.uk/pages/nylon/9nylonPM4.htm, [dostęp: 10.04.2019].

4. E Chhabra, Recycling nylon is good for the planet - so why don't more companies do it?, https://www.theguardian.com/sustainable-business/2016/may/18/recycling-nylon-bureo-patagonia-sustainable-clothing, [dostęp: 11.04.2019]. 

 

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.