One For Life

Saileath powstało z potrzeby tworzenia rzeczy na lata. Mówiąc na lata, mam na myśli tworzenie rzeczy, do których raz wykorzystany materiał będzie mógł być używany przez wiele lat. Pierwotna forma wyrobu może się zmieniać w trakcie używania, wprowadzania modyfikacji, naprawiania, renowacji czy upcyklingu. Jednak by tak się działo potrzeba przede wszystkim systemu, który będzie wspierał Cię w używaniu i dbaniu o ten przedmiot. Ja ten system nazywam ideą One For Life.  

 

 

Pamiętam moment, w którym uświadomiłam sobie jak bardzo denerwuje mnie, ile wokół mnie jest nietrwałych produktów: w niektórych coś się zepsuło i nie dało się tego naprawić, inne choć były sprawne, to wstyd było się z nimi pokazać, bo były już tak znoszone, albo po prostu... przestarzałe! 

Jako projektantka nie chciałam przykładać ręki do tworzenia przedmiotów "na jeden sezon". Właśnie dlatego wyruszyłam na ścieżkę odpowiedzialnego projektowania i stworzyłam Saileath, w którym łącze tradycyjne techniki rzemiosła z autorską koncepcją projektowania w idei One For Life.

 

Co skraca trwałość? 

Wyobraź sobie, że prezentowany poniżej sznurek jest taką alegorią życia każdego wyrobu. 

 

 

Zakładając, że długość sznurka równa się długości życia wyrobu, to w zależności od trwałości tego wyrobu, sznurek może mieć pół, metr a może nawet kilometr... Co jednocześnie oznacza, że wyrób może być używany przez miesiąc, rok, albo 15 lat. 

 

Jakie problemy czekają na wyrób? 

Słabe materiały, psujące się elementy, trudna i nieopłacalna naprawa... Dodatki, których nie ma sensu naprawiać, bo i tak już do niczego nie pasują, albo pasują ale nie masz dostępu do odpowiedniego fachowca. ⁠To tylko kilka elementów, które sprawiają, że przedmiot nie jest na wiele lat. ⁠

 

 

 

🡆 Pierwszym problemem, który może wpłynąć na trwałość sznurka vel wyrobu jest słaby materiał. Może on szybko się przetrzeć i/lub trudno go naprawić, a także nie można poddawać go renowacji lub upcyklingowi. Jest to pierwszy element. W tym wypadku materiał użyty do jednego wyrobu, nie może być przetwarzany dalej, przez co jego potencjalnie długie życie jest skrócone. 

🡆 Drugim problemem są wszelkiego rodzaju podzespoły, które niekiedy ciężko jest wymienić lub naprawić, jeśli się zepsują. W wyrobach kaletniczych to są wszelkiego rodzaju zamki, zatrzaski, zapięcia, ale też uchwyty, kieszenie, podszewki. Niby jest to tylko element całego wyrobu, ale potrafi denerwować :) i finalnie zdyskwalifikować wyrób z dalszego używania. 

🡆 Trzecim problemem jest nie tyle szybko zmieniająca się moda, co projektowanie wyrobów, które są do niej dopasowane. Tym sposobem jest sezon, w którym kolor miętowy dominuje w sklepach. Można go odnaleźć na spodniach, paznokciach, torebkach, notatnikach, kubkach i zasłonach. Okazuje się jednak, że kilka miesięcy później pomarańcz staje się modny, a miętowy, wraz ze wszystkimi miętowymi dodatkami, trafia na półkę odcieni passé. 

🡆 Czwartym elementem jest brak odpowiedniego systemu, który wspierałby Cię w tym, aby poszczególne wyroby mogły jak najdłużej funkcjonować. System, który zamiast rzucać Ci kłody pod nogi w postaci braku:

  • kaletników i innych fachowców (nie ma już tylu szkół zawodowych),
  • wiedzy jak i czym coś naprawić (kiedyś uczono tego np. na ZPT),

daje Ci odpowiednią wiedzę, narzędzia lub fachową pomoc do tego byś sam/a mogła uprzątnąć tę kłodę, jeśli w ogóle spadnie. 

Finalnie wyrób, który mógłby funkcjonować kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, krócej funkcjonuje. Tak jak lina na powyższym rysunku :)

 

Jak działa idea One For Life? 

Koncepcja, według której tworzę wszystkie wyroby Saileath, jak sama nazwa wskazuje polega na takim projektowaniu i szyciu, aby dany produkt był jak najtrwalszy - wręcz na całe życie.

Projektując w idei One For Life patrzenie na wyrób w sposób holistyczny, tak by uwzględniać w projekcie wszystkie etapy życia wyrobu: 

  • od powstania surowców,
  • przez szycie,
  • dostawę,
  • Twoje używanie,
  • naprawy,
  • modyfikacje, w tym upcykling
  • aż po recykling i utylizację.

Tak prezentuje się przykładowy cykl życia jednego z produktów Saileath:

 

 

Jakie są produkty Saileath?

Finalnie powstają przedmioty, które są na lata (a nawet całe życie), bo:

✓ są wykonane z trwałych i klasycznych materiałów;⁠

✓ nie zawierają elementów, które Tobie się zepsują;⁠

✓ a jak coś się zepsuje, to masz zestaw naprawczy;⁠

✓ jak zestaw nie da rady, to masz moją pomoc w formie usług i dorocznej konserwacji.⁠

✓ Ponadto, ich klasyczny wygląd sprawia, że mimo przemijającej mody, one wciąż będą dobrze wyglądać.

A co jeśli...

Nad tym również się zastanawiam i staram się, żeby żadne "jeśli" Cię nie zaskoczyło.

⁠✓ jeśli z czasem będziesz chciał/a przekazać tą rzecz kolejnej osobie, to nie musisz ograniczać się do konkretnej płci czy wieku, a to dzięki uniwersalnej formie każdego przedmiotu.

jeśli moda przeminie, albo nie będziesz chciał/a tego używać, to możemy wprowadzić modyfikacje: np. dodać kieszonkę, zmienić nici itp.; ⁠

jeśli już nic nie będziesz chciał/a zmieniać, to będę mogła wykonać dla Ciebie upcykling skóry i wykorzystać ją do nowego projektu.

 

 

Przekładając to na obrazek sznurka, idea One For Life, zawczasu zabezpiecza sznurek przed dalszym rozpruwaniem. Moja rola nie kończy się w momencie, kiedy wyrób Saileath trafia do Twoich rąk. Na start otrzymujesz ode mnie zestaw naprawczo-pielęgnacyjny, możesz też skorzystać z usług, które oferuję.

Idea One For Life jest systemem, w którym funkcjonują wszystkie wyroby Saileath. Dzięki niej szyję trwałe produkty na lata, które nie sprawiają Ci z czasem problemów. 

 

 

Chcę poznać wyroby Saileath!

 

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

Dołącz do przyjaciół Saileath!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.