Historia portfela na przestrzeni dziejów
Historia portfela na przestrzeni dziejów

Większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia bez niego z domu. Co więcej, niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nigdy nie szukał go w popłochu po kieszeniach! Są małe i duże, z zamkiem i zatrzaskiem, są tylko na monety lub pomieszczą wszystko. Mowa oczywiście o portfelu. Choć na przestrzeni lat zmieniał formy i kształty, to jest naszym towarzyszem niemalże od zarania dziejów.

Sakiewki na monety i...

Przez wieki, potrzeby ludzkości zaspokajały wszelkiego rodzaju sakwy, sakiewki, kiesy - czyli po prostu materiałowe lub skórzane woreczki, często noszone przy pasie, w których przechowywano przede wszystkim monety czy niewielkie kosztowności… ale nie tylko! Mówi się, że wojownicy w antycznej Grecji w takich właśnie woreczkach przechowywali wszystkie potrzebne im w ciągu dnia przedmioty, w tym… jedzenie.

Historia banknotów

Wygląd portfeli zaczął zmieniać się wraz z pojawieniem się banknotów. Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach już w IX w., lecz ich wędrówka do Europy potrwała wieki. Dosłownie. Pierwsze banknoty pojawiły się w Europie dopiero w XVII wieku, natomiast pierwsze polskie banknoty puszczono w obieg w 1794 r. w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Ale czas wrócić do portfela.

Portfel - symbol luksusu

Tak jak wspomniałam, pojawienie się banknotów zrewolucjonizowało wygląd portfeli. Zaczęły coraz bardziej przypominać te, które znamy dzisiaj. Robiono je najczęściej z bydlęcej lub końskiej skóry i zawierały różnego rodzaju przegródki. Początkowo, noszone wyłącznie przez arystokrację, stanowiły symbol wysokiego statusu.

Dzisiejsze portfele

Przez kolejne lata wygląd portfeli ewoluował. Zaczęto eksperymentować z różnymi materiałami, kolorami, wielkościami. Portfel nie był już zarezerwowany dla najbogatszych, a stał się pewną formą wyrażenia siebie. Dziś jest to po prostu niezbędny element naszej codzienności. Pomimo tych wszystkich zmian i różnorodności, wciąż pozostaje silna lojalność wobec tradycyjnego skórzanego portfela. W końcu nic nie może się równać z uczuciem noszenia w kieszeni kawałka historii. 

Portfel na lata

Myślisz o tym by stworzyć taką przyjaźń na lata ze swoim portfelem? Wybierz swój TUTAJ!

  

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.