Dlaczego skóra naturalna?
Dlaczego skóra naturalna?

Kiedy wyruszałam kaletniczą drogą, już od kilku lat nie jadłam mięsa z powodów etycznych. Dlatego, o ironio, nie chciałam mieć żadnej styczności ze skórą naturalną. Chciałam jedynie nauczyć się technologii, a następnie szyć z innych, alternatywnych materiałów. 

Zamienniki skóry z grzybni

Jednak w trakcie pracy nad magisterką, krok po kroku odkrywałam, że skóra skórze nierówna, o czym możecie więcej przeczytać w zakładce ABC skór naturalnych. W międzyczasie testowałam różnego rodzaju zamienniki roślinne, m.in. skórę z grzybni. Z każdym kolejnym testem czułam coraz większe rozgoryczenie nimi oraz rosnącą sympatię do skór naturalnych garbowanych roślinnie. 

Właśnie dlatego chciałabym Wam zaprezentować kilka powodów, dla których uważam, że skóra naturalna jest naprawdę najlepszym materiałem, z którego można szyć produkty na lata. 

 

 

Dlaczego warto używać skóry naturalnej?

Poniższe powody dotyczą skór, których używam w swojej pracowni, czyli garbowanych roślinnie i ew. tłuszczowo. Dlaczego tylko tych? Cóż, mogę jedynie znów odesłać do zakładki ABC skór naturalnych.

1. Skóra jest trwała i starzeje się jak wino

W procesie garbowania skór roślinnychw przeciwieństwie do skór chromowych, zachowują się białka kolagenowe. Włókna kolagenowe przeplatają się w różnych kierunkach, przypominając skręcony sznur o bardzo dużej długości i mikroskopijnej średnicy. Właśnie dlatego skóra garbowana roślinnie jest naturalnie twarda i sztywna. 

Skóra nie będzie się z czasem kruszyć, tak jak to się dzieje z syntetycznymi materiałami. Włókna syntetyczne (poliamid, poliester) tworzone są z roztopionego granulatu poliamidowego, który następnie jest wtłaczany w dysze przędzalnicze. Niestety pod wpływem promieni słonecznych włókna te zaczynają się kruszyć i pilingować, a my zaczynamy widzieć łuszczenie się/kruszenie materiału. 

ALE!

Skóra naturalna garbowana roślinnie lub tłuszczowo z czasem może zmieniać kolor powierzchni. Niektóre pokrywają się delikatną patyną, a inne stają się ciemniejsze, co akurat jest równie naturalnym procesem jak nasza opalenizna. 

2. Skórę można renowować

Skórę, w przeciwieństwie np. do materiałów syntetycznych, można poddawać renowacji. Czy to stary plecak ze strychu, czy to but po ataku szczeniaka - bez obaw, da się taką skórę najprawdopodobniej naprawić.

Renowacja skóry - jak wygląda?

Oczywiście każdy przypadek jest inny. Raz w ramach renowacji wystarczy "zakryć" przetarcia lub odnowić kolor, a innym razem odtworzyć pół buta. 

3. Upcykling skóry

Gdy dany dodatek przestanie już Ci służyć, a skóra jest w dobrym stanie, to można odzyskać ją za pomocą właśnie upcyklingu! Aby odzyskać skórę w taki sposób, wystarczy wziąć taką torbę, rozpruć i wybierać części, które mogą być ponownie użyte, a następnie je ponownie wykorzystać.


Upcykling a recykling - różnice

Upcykling, podobnie jak recykling, jest sposobem przetwarzania śmieci. Różnica polega na tym, że w upcyklingu materiałem bazowym jest pełnowartościowy produkt lub jego cześć, np. stary baner lub właśnie skórzana torba. 

Aby powstał materiał z recyklingu, należy zebrać śmieci i odpowiednio oczyścić. Następnie następuje faza downcyklingu, czyli rozdrobnienia/przetopienia do materiału bazowego. Niektóre materiały można recyklingować tylko kilka razy. 


 4. Recykling skóry - skóra wtórna

Oczywiście skórę można też poddać procesowi recyklingu. Często paski do spodni są wykonane właśnie ze skóry wtórnej. Taka skóra powstaje ze zmielonych ścinków, a następnie łączona jest za pomocą odpowiedniego lepiszcza. 

5. Dodatki ze skóry są ponadczasowe

Skóra w naturalnych kolorach, ale i w czerni pasuje do wielu stylizacji i różnych okazji. Może właśnie dlatego jest ona uznawana za synonim klasyki? A może dlatego, że kolory i wzory z czasem się nudzą, a to co gładkie i bez zbędnych udziwnień zawsze do wszystkiego pasuje?

 

***

Czy skóra ma wady?

Nic nie jest idealne. Tak więc i skóra ma swoje wady. Największym minusem jest jej pochodzenie - skóra była kiedyś częścią żywej istoty. 

Jednak moim zdaniem powinniśmy w pierwszej kolejności starać się zmniejszać ilość spożywanego mięsa. Jednocześnie wykorzystując w NAJLEPRZY MOŻLIWY SPOSÓB odpady z produkcji mięsa, czyli m.in skórę. 

Skóra z Toskanii

Właśnie dlatego zdecydowałam się na szycie przede wszystkim ze skór z garbarni należących do konsorcjum Vera Pelle Italina Conciata al Vegetale. Poniżej znajduje się ich manifest:

 

Uważam, że tworząc osobiste dodatki w Idei OneForLife, wykorzystuję tę skórę właśnie w najlepszy możliwy sposób, bo raz pozyskany materiał jest używany przez wiele, wiele lat. 

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.