Osobiste dodatki: na co zwracać uwagę przy ich zakupie?
Osobiste dodatki: na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

 

 

Może Ty również masz takie wrażenie, że ostatnio coraz bardziej nagłaśniany jest problem marnowania? Choć najczęściej słowo „marnowanie” używane jest w kontekście jedzenia, to moim zdaniem równie dobrze można go użyć w stosunku do osobistych dodatków. Przez chwilę zastanawiałam się, czy może błędnie? Ale szybkie spojrzenie do słownika tylko utwierdziło mnie w słuszności:

co znaczy słowo marnować

 1. «zużywać coś bez potrzeby, bez pożytku lub niewłaściwie»
 2. «nie wykorzystywać czegoś należycie»
 3. «doprowadzać do zniszczenia nieodpowiednim gospodarowaniem»

Nie jestem krystaliczna

Ostatnio kilkukrotnie zdarzyła mi się sytuacja, w której ktoś z mojej rodziny lub przyjaciół powiedział: ah Ty to nie kupujesz tego/Ty to uważasz/Ty to naprawiasz/Ty to dbasz. Faktycznie staram się! Ale nie uważam się za kryształową. Zarówno teraz, jak i w przeszłości, zdarzało mi się popełniać błędy. Nieraz wyrzuciłam pieniądze w błoto, nie wykorzystałam czegoś należycie czy odpuściłam z naprawą.

Krótka historia portfela nie "na lata"

Pamiętam taką historię, która wydarzyła się już dobrych kilka lat temu. Stanęłam wtedy przed wyborem zakupu nowego portfela. Wówczas nie znałam się za grosz na skórach i szyciu. Właśnie dlatego poszłam do popularnej sieciówki, w której można taniej kupić różne rzeczy znanych marek.

Choć wiele się zmieniło od tamtego czasu, to wciąż (jak może zauważyłeś/aś) bardzo przywiązuję się do rzeczy. Właśnie dlatego chciałam kupić dobrej jakości portfel "na lata". Po dość długich poszukiwaniach w końcu wybrałam jeden z droższych portfeli, który "pachniał skórą". Był sporych rozmiarów, miał dużo kieszonek, kieszonkę na monety i dodatkowo był zapinany na zatrzask. W tamtym momencie pomyślałam "ideał!", jednak nasza historia daleka była od ideału.

 • Po pół roku wyrwał mi się zatrzask... „no trudno”, myślałam sobie, „dość intensywnie używam ten portfel”.
 • Kilka miesięcy później przestał mi działać zamek, bo część z metalowych ząbków wypadła. Znów - pomyślałam, że może wkładam za dużo drobnych?
 • Nieco ponad rok od zakupu zaczęły mi pękać szwy.
 • Ale poddałam się dopiero jak powierzchnia skóry była tak poprzecierana, jakby ktoś ten portfel przeżuł i wypluł.

Teraz z perspektywy czasu widzę, co można było inaczej zrobić. Brakowało wzmocnienia przy zapięciu; metalowy zamek niezbyt sprawdza się przy obłych kształtach (tam taki był); szwy były źle po zakańczane, no i sama skóra... wiele pozostawiała do życzenia.

Czułam, że pieniądze na markowy (sic!) portfel poszły w błoto. Ale nie tylko one się zmarnowały. Na zmarnowanie poszły surowce użyte podczas produkcji tego portfela, a także na jego dostarczenie i utylizację.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Uważam, że nie wykorzystałam tego portfela w pełni. Właśnie dlatego postanowiłam przygotować dla Ciebie kilka rad, na co zwracać uwagę przy zakupie czy to portfela, czy innych skórzanych dodatków. Jeśli podczas zakupów przyjrzysz się tym kilku elementom, to może Twoja historia nie skończy się tak jak moja.

Czy zapięcie dobrze się trzyma?

Są różnego rodzaju zapięcia: zatrzaski, zapięcia magnetyczne, knopiki, klipsy i wiele innych.

❌ Niewłaściwie zamocowany zatrzask lub zapięcie magnetyczne z czasem może napierać na skórę i wyrwać się pozostawiając dziurę. 

Czy i jak wszyty jest zamek?

Podobnie jak z zapięciami, istnieje kilka rodzajów tzw. taśm suwakowych: spiralne, metalowe, kostkowe, rozdzielcze i nie rozdzielcze. Każdy z nich ma nieco inną funkcję i nie wszystkie sprawdzają się we wszystkich sytuacjach.

❌ Przyjrzyj się, czy na obłych kształtach nie jest przypadkiem zastosowany metalowy zamek? Ma on tendencję do "gubienia zębów", przez co suwak nie jest w stanie swobodnie zapinać np. kieszeni.

✔️ Jeśli są obłe kształty, to powinien być zamek spiralny.

Jak zakończone są szwy?

❌ Przyjrzyj się zakończeniom szwów. Możesz delikatnie palcem sprawdzić "napięcie" nici. Jeśli jest stosunkowo luźna i poddaje się Twojemu palcowi, to z czasem może zacząć się pruć. Jeśli widzisz, że końcówki nici już teraz „sterczą” i w ogóle nie są zabezpieczone, to prucie masz murowane.

Sprawdź co to za materiał

Poszukaj informacji na temat materiału na metce lub w opisie produktu na sklepie.

❌ Czy jest to skóra? Jeśli tak, nie bój się pytać o sposób garbowania, ponieważ np. garbowanie chromowe jest toksyczne zarówno dla środowiska, jak i delikatnej skóry. Niektórzy wręcz dostają uczulenia po zetknięciu ze skórą chromową.

Nie bój się pytać

Jeśli obsługa nie jest w stanie udzielić Ci odpowiedzi na temat materiału, albo do któregoś z innych podpunktów masz wątpliwości, to DAJ SOBIE CZAS! Zastanów się, czy chcesz na pewno kupować kota w worku?

Jest to tylko część rzeczy, które mogą się wydarzyć. Jeśli masz za sobą podobną nieciekawą historię i chciałbyś/chciałabyś przestrzec innych, to opisz mi ją w wiadomości mailowej na kontakt@saileath.com lub dodaj tę historię na Instagramie z hashtagiem #jednonalata. Zbierzmy wspólnie listę rzeczy, na które warto zwracać uwagę.

Nie chcesz tracić czasu na sprawdzanie?

A jeśli nie masz czasu lub ochoty, żeby sprawdzać tyle elementów, to zdradzę Ci, że rzeczy w Saileath zostały już sprawdzone, więc możesz kupować je bez obaw!

Kupując odpowiedzialnie nie marnujesz

No dobrze, ale co to ma do marnowania? Zastanówmy się, co może się stać, gdy spotka się⁠

 • kiepski/źle dobrany materiał, ⁠
 • z psującymi się dodatkami, ⁠
 • utrudnioną naprawą lub brakiem kaletników w okolicy
 • oraz szybko przemijającą modą? ⁠

Już Ci mówię: płacz! Kupując odpowiedzialnie nie tylko nie wrzucisz pieniędzy w błoto, ale też nie dołożysz kolejnego śmiecia na wysypisko!! ⁠Można więc powiedzieć, że odpowiedzialne kupowanie stoi w opozycji do marnowania.

Zastanawiasz się, jak nie marnować i kupować odpowiedzialnie? Już Ci mówię! Po pierwsze zapoznaj się z moim przewodnikiem Jak kupować odpowiedzialnie?, a potem to już prosta droga do przyjaźni z ideą One For Life i Saileath!

 

____

Źródło:

Słownik Języka Polskiego, marnowaćhttps://sjp.pwn.pl/sjp/marnowac;2481422.html, data dostępu:

 

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:

+48 507 278 261 | kontakt@saileath.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.